حضور اسپانسرهای قدرتمند لیگ‌برتر را جذاب‌تر می‌کند

  • کد خبر : 4201
  • 19 اسفند 1402, 10:00
حضور اسپانسرهای قدرتمند لیگ‌برتر را جذاب‌تر می‌کند
سه مربی شاغل در لیگ برتر معتقدند با افزایش کیفیت داوری، جذب بازیکن خارجی و اسپانسرهای بیشتر می‌توانیم شاهد لیگی پویاتر و جذاب‌تر باشیم.

به گزارش خبرگزاری ، بیست و سومین دوره از مسابقات والیبال قهرمانی لیگ برتر زنان ایران از پنجم آبان با حضور هفت تیم مهرسان، هوران یزد، پیکان تهران، فولاد مبارکه سپاهان، ذوب آهن اصفهان، مس رفسنجان و سایپا تهران آغاز شد که با قهرمانی تیم سایپا به پایان رسید.

تیم‌های سایپا و مهرسان در سومین و آخرین دیدار فینال لیگ برتر زنان در سالن فدراسیون به مصاف یکدیگر رفتند که سایپا با کسب پیروزی سه بر صفر به مقام قهرمانی دست یافت. فینال این رقابت‌ها به صورت دو برد از سه به صورت متمرکز در تهران برگزار شد که دو بازی به سود سایپا به پایان رسید.

نارنجی‌پوشان در مرحله نیمه‌نهایی با دو برد متوالی مقابل ذوب‌آهن اصفهان جواز حضور در فینال را به دست آوردند، سایپایی‌ها در مجموع ۱۷ مسابقه خود در لیگ برتر زنان، ۱۵ برد به دست آوردند و جام قهرمانی را بالای سر بردند.

مهرسان نیز در مرحله گروهی هشت برد و ۲۵ امتیاز و جایگاه سوم جدول را کسب کرد و شاگران رشیدی در مرحله نیمه‌نهایی سه بار به مصاف فولاد مبارکه سپاهان رفتند که در دو دیدار نتیجه را به نفع خود کردند و در نهایت نایب قهرمان لیگ برتر شدند.

ذوب‌آهن اصفهان همانند سال گذشته و فولاد مبارکه سپاهان برای نخستین حضور در جایگاه سوم مشترک ایستادند؛ همچنین تیم پیکان تهران که در سال گذشته قهرمان فصل شده بود، در رده ششم این رقابت‌ها ایستاد.

به فینال رسیدن تیم مهرسان دور از ذهن بود

نیلوفر حجتی، سرمربی تیم والیبال سایپا در رابطه با شرایط برگزاری لیگ برتر والیبال بانوان به خبرنگار می‌گوید: در این فصل لیگ را با هفت تیم آغاز کردیم، اما با جریان لیگ برتر همه متوجه شدند که سطح تیم‌ها بالا رفته است و بازیکنان در همه تیم‌ها پخش شدند. رقابت‌ها پایاپای برگزار شد و در دور برگشت جابه‌جایی رتبه تیم‌ها نشان‌دهنده سختی رقابت‌ها و جذابیت لیگ بود.

وی می‌افزاید: به فینال رسیدن مهرسان خارج از ذهن‌ها بود زیرا که عقیده داشتند امکان حضور تیم سپاهان در فینال مسابقات بیشتر است.

سرمربی تیم والیبال سایپا بیان می‌کرد: نیم‌فصل فرصتی بود برای تیم‌ها که بتوانند مهره‌های جدید جذب کنند و این موضوع تأثیر مثبتی بر عملکرد همه تیم‌ها داشت؛ نیم‌فصل زمانی بود که بازیکنان بتوانند تکنیک‌های جدیدی را تمرین کنند و نقاط ضعف خود را رفع کنند.

هدف باشگاه روی سکو رفتن در مسابقات آسیا است

وی ادامه می‌دهد: در تلاشیم تا برای مسابقات جام باشگاه‌های آسیا آماده شویم، طبق جلساتی که داشتیم هدف باشگاه روی سکو رفتن تیم در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا است. اگر بتوانیم بازیکن خارجی مدنظرمان را جذب کنیم موفق‌تر خواهیم بود. جای بازیکن خارجی در لیگمان خالی است و اگر فعالیتم را تا سال آینده ادامه دهم، درخواست جذب بازیکن خارجی را به باشگاه خواهم داد زیرا که بازیکن خارجی باعث پویایی لیگ می‌شود و کیفیت بازیکن‌های داخلی کنار بازیکن خارجی افزایش می‌یابد.

وی تصریح می‌کند: اشتباهات داوری هم پیش می‌آید، اما طی فصل بر سر موضوعات داوری به مشکل برخوردیم و همه تیم‌ها نسبت به سطح داوری اعتراض داشتند زیرا که تمرکز داور در شرایط سخت و پوئن‌های حساس ناکافی بود و تمرکز لازم را نداشتند، اما تا انتهای لیگ کیفیت داوری بهتر شده بود.

سرمربی تیم والیبال سایپا می‌افزاید: همانطور که تیم‌ها از ابتدای فصل تلاش و تمرین می‌کنند، داوران نیز باید تمرین خاص خود را انجام دهند یا در تمرینات تیم‌های دیگر را شرکت کنند و در تمرینات آنها سوت بزنند تا اشکالاتشان رفع شود، این امر باعث می‌شود از ابتدای فصل آینده پر قدرت ظاهر شوند.

برگزاری لیگ به صورت متمرکز در تهران مفیدتر خواهد بود

وی بیان می‌کند: با توجه به شرایط اقتصادی اگر بخواهیم لیگ متمرکز برگزار شود، برای تیم‌های شهرستانی سخت خواهد شد، اما اگر تیم‌ها بتوانند برای برگزاری لیگ به تهران بیایند شرایط مساعدتر خواهد شد زیرا رفت‌وآمدها و به خصوص در شرایط جوی بد کیفیت بازی‌ها را کم می‌کند.

حجتی ادامه می‌دهد: اگر اسپانسرهای بیشتری جذب شوند باعث می‌شود کیفیت لیگ بالا رود و تیم‌های زیادی شرکت کنند زیرا که در لیگ دسته یک تیم‌های زیادی داریم که از کیفیت خوبی برخوردار هستند، اما دیده نمی‌شوند.

وی تشریح می‌کند: اکنون روند استفاده از بازیکنان جوان دیده شد که تا انتهای لیگ پیشرفتشان را شاهد بودیم، نسلی که در گذشته حاضر بوده است به تقویت شدن نیاز دارد و جوان‌های خوب و با استعدادی داریم که امیدوارم بتوانند به پیشرفت والیبال کمک کنند.

سرمربی تیم والیبال سایپا عنوان می‌کند: تصمیم خوب فدراسیون با هم‌اندیشی مربیان، برگزاری فینال دو اصله بود زیرا که تیم‌ها شانس مجدد داشتند و حساسیت مسابقه فینال کمتر شده بود.

در نیمه دوم فصل عملکرد بهتری را به نمایش گذاشتیم

فاطمه رشیدی، سرمربی تیم والیبال مهرسان در خصوص سطح لیگ برتر والیبال بانوان به خبرنگار می‌گوید: بازیکنان جوان و با استعداد بسیار خوبی را داریم و این بازیکنان وارد میدان شوند و تورنمنت‌های زیادی را شرکت کنند، می‌توانند کسب تجربه انجام دهند. تلاش ما در زمان نیم‌فصل رفع نقاط ضعف بازیکنانمان بود و در نیم فصل دوم توانستیم عملکرد بهتری را به نمایش بگذاریم.

وی می‌افزاید: تیم‌هایی که بازیکن جوان بیشتری در اختیار داشتند در نیم‌فصل دوم بهتر موفق‌تر بودند و با توجه به تمرینات بیشتری که داشتند از لحاظ کیفی نیز از کیفیت خوبی برخوردار شده بودند.

سرمربی تیم والیبال مهرسان بیان می‌کند: ترکیب جوانان و بازیکنان با تجربه می‌تواند کمک کننده باشد، اما مربیان باید اجازه بازی به بازیکن‌های جوان را بدهند تا شاهد رشد و شکوفایی آنان باشیم، تا بتوانیم در ادامه نیروی جوان را به تیم ملی تزریق کنیم.

در سال جاری توانستم رسالتم را در کشورمان به اتمام برسانم زیرا تیمی را که هیچکس انتظارش را نداشت به مقام نایب قهرمانی رساندم با اینکه بازیکنانم جوان و کم تجربه بودند.

رشیدی ادامه می‌دهد: داوران مانند مربیان و بازیکنان تجربه زیادی ندارند، اما همیشه موضوعی که باعث اعتراض من بوده است شرایط داوری شهرستان‌ها است که داوران خطمان ضعیف عمل می‌کنند و عملکرد ضعیف آنها بر امتیازات تأثیر گذار است.

وی تشریح می‌کند: اگر بتوانیم ویدئو چک را در همه شهرها داشته‌باشیم شرایط مساعدتر خواهد بود، جذب اسپانسر برای لیگ‌برتر والیبال بانوان نیاز است و اسپانسرها باید هرسال تیم داشته باشند. در بخش دولتی اسپانسرهای زیادی نداریم و باید در بخش خصوصی این موضوع تقویت شود.

تایم ریکاوری تیم ما بسیار کم بود

سرمربی تیم والیبال مهرسان عنوان می‌کند: سطح مسابقات پلی‌آف بالا بود زیرا که ما با سپاهان بازی داشتیم و موفق شدیم با دو پیروزی که یکی از آنها در اصفهان بود به فینال راه پیدا کنیم. در مقابل زمان کم مسابقات پلی‌آف و برگزار نشدن رقابت برای رده سوم و چهارم باعث شد ساعت بازی هم تغییر کند و این مسائل تایم ریکاوری را برای ما نسبت به تیم سایپا خیلی کاهش داد.

وی تاکید می‌کند: تا زمان بازی دوم آمادگی و تلاش بدنی بازیکنان تیم ما مشهود بود، اما در بازی سوم نداشتن توان بدنی بازیکنان ما مشخص بود و دلیل این موضوع برنامه‌ریزی نادرست بود و باید زمان ریکاوری بهتری به تیم‌ها می‌دادند.

مشکل حضور اسپانسر در لیگ برتر

میترا شعبانیان، سرمربی تیم والیبال ذوب‌آهن در رابطه با سطح مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان به خبرنگار می‌گوید: هر سال مشکل حضور اسپانسر را در لیگ برتر داریم و تعداد تیم‌ها نیز محدود است، اما کیفیت بازی‌های لیگ در سال جاری بهتر بود زیرا که برخی بازیکنان تیم ملی نوجوانان و جوانان موفق به بازی در لیگ شده بودند و این باعث بهتر شدن رقابت‌ها بود، این حضور برای کمک به آینده تیم ملی مناسب است.

وی می‌افزاید: زمان نیم‌فصل زیاد نیست و اگر مربی برنامه‌ای برای تمرینات بدنسازی، توپی و آمادگی روحی و روانی داشته باشد آن تیم کمترین مشکل در فصل آینده پیدا خواهد کرد و به مرور وضعیت بهتری خواهیم داشت. تیم‌هایی که بازیکنان جوان دارند در دور برگشت می‌توانند پر قدرت‌تر عمل کنند زیرا که تمرینات باعث رشد آنها می‌شود و انگیزه آنها باعث می‌شود از دور رفت نمایش بهتری داشته باشند.

سرمربی تیم والیبال ذوب‌آهن بیان می‌کند: تیم‌هایی مانند سایپا و سپاهان بازیکنان با تجربه‌تری با میانگین سنی بالاتری داشتند، در مقابل تیمی مانند مهرسان، مس و تیم خودمان متشکل از بازیکنان جوان‌تری بودند، زمانی که یک مربی بازیکنان با تجربه‌تری داشته باشد راحت تر می‌تواند تعویض بازیکن انجام دهد. اگر باشگاه‌ها خواهان کسب نتایج طولانی مدت و مناسب باشند باید زمان بیشتری برای تمرینات و آمادگی بازیکنان در اختیار آنان قرار دهند. تیم ما کمی تمرینات را دیر آغاز کرد و تعدادی از بازیکن‌های مدنظرمان جذب نشدند.

استفاده از داوران جوان در لیگ برتر

وی تشریح می‌کند: در سال جاری سازمان لیگ استفاده از داوران جوان‌تر را در رأس کار خود قرار داده بود. در شروع فصل مشکلات زیادی داشتیم، اما به مرور اوضاع داوری نسبت به اعتراضات قبلی، رو به بهبودی رفت. اشتباهات داوری مانند اشتباهات مربیان و بازیکنان طبیعی است و نمی‌توان به آنها خرده گرفت.

شعبانیان تصریح می‌کند: لیگ حرفه‌ای را نمی‌توان به صورت متمرکز برگزار کرد مگر اینکه در بخش نوجوانان و جوانان به صورت متمرکز برگزار شود که برای پایین آوردن هزینه‌ها و افزایش تعداد تیم‌ها قابل قبول تر است، اما در سوپر لیگ این امکان نیست. اگر فاصله میان شهرها زیاد باشد با توافق باشگاه‌ها می‌توان میان آن دو تیم لیگ را متمرکز برگزار کرد.

تعداد تیم‌های لیگ دست یک از لیگ برتر بیشتر بود

وی عنوان می‌کند: اولین و مهمترین اقدام برای پیشرفت لیگ جذب اسپانسر است زیرا در سال جاری تیم‌های حاضر در لیگ دست یک، ۱۴ تیم بود که کیفیت خوبی هم داشتند، اما لیگ برتر با هفت تیم فعالیت می‌کند؛ اگر بتواند تعداد تیم‌ها و اسپانسرها بیشتر شوند بهتر است زیرا تعداد بیشتر تیم‌های حاضر در لیگ‌برتر موجب جذاب شدن لیگ می‌شود، همچنین استفاده از بازیکن لژیونر موجب رشد لیگ می‌شود.

سرمربی تیم والیبال ذوب‌آهن ادامه می‌دهد: هر چقدر پخش زنده‌ها و حضور هواداران برای بازی‌ها افزایش یابد تعداد بیشتری اسپانسر و علاقمند این رشته جذب می‌شوند.

به گزارش ، مربیان حاضر در لیگ برتر معتقدند با افزایش کیفیت داوری، جذب بازیکن خارجی و اسپانسرهای بیشتر می‌توانیم شاهد لیگی پویاتر و جذاب‌تر باشیم.

منبع: imna-731835

لینک کوتاه : isfv.ir/4201

برچسب ها

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.