آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

  • کد خبر : 2011
  • 22 خرداد 1402, 08:00
آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟
بیست‌ودومین دوره لیگ برتر فوتبال ایران همچون ادوار اخیر به رغم شکار شاه ماهی و رونمایی از بمب های نقل و انتقالاتی با کیفیت تقریبا مطلوب و حواشی متعدد تیم‌های پر مهره به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار ، لیگ بیست‌ودوم ایران در شرایطی با دبل قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید که سپاهان و استقلال نیز همچون رقیب خود با دست پر و شرایطی مشابه پا گردونه این رقابت‌ها گذاشته بودند اما با لغزش های نابه‌جا و به دلایل مختلف قافیه را به رقیب قرمز پوش خود باختند. هر سه تیم مدعی فصل گذشته در بازار نقل و انتقالات متناسب با بودجه های خود بریز و بپاش های فراوانی داشتند که در انتهای فصل موجی از انتقادات را به همراه داشت و در نهایت نیز بیست‌ودومین دوره لیگ برتر همچون ادوار اخیر و به لطف شکار شاه ماهی‌ها و رونمایی از بمب‌های نقل و انتقالاتی با کیفیت تقریبا مطلوبی به پایان رسید. همچنین در فصل گذشته شاهد لغزش های برخی از تیم‌های صاحب سبک بودیم که اگر این اتفاق رقم نمی‌خورد چه بسا تیم‌هایی همچون گل گهر و تراکتور نیز می‌توانستند تا هفته‌های پایانی در کورس قهرمانی شانه به شانه سه تیم بالای جدول جلو بروند.

در ادامه قصد داریم برخی از رخدادهای ویژه پرسپولیس، استقلال و سپاهان در لیگ بیست‌ودوم را در خطوط مختلف و همچنین عملکرد سایر تیم های پر مهره را مورد نقد و بررسی قرار دهیم که در ادامه می‌خوانید.

بازگشت با شکوه بیرو با پیراهن پرسپولیس

گلر ملی پوش پرسپولیس پس از طی کردن یک فصل ناموفق در اروپا، تصمیم گرفت برای لیگ بیست‌ودوم پیراهن قرمز پوشان پایتخت را بر تن‌ کند تا بار دیگر به همراه شاگردان گل‌محمدی علاوه بر تکرار قهرمانی، روزهای درخشانی را پشت سر بگذارد.بیرانوند با عملکرد مطلوب خود در فصل گذشته نقش موثری در قهرمانی پرسپولیس ایفا کرد و با ثبت ۱۸ کلین شیت در ۲۹ بازی دستکش طلای لیگ بیست‌ودوم را به خانه برد.

ولسیانی؛ برگ برنده یحیی در کنار پورعلی گنجی

یکی از بازیکنانی که در بازار نقل و انتقالاتی تابستان توجه سرمربی قرمز پوشان را به خود جلب کرد مدافع گرجستانی و بلند قامت سپاهان بود و باتوجه به عملکرد وی در طول فصل بیست ودوم شاید بتوان گفت گولسیانی یکی از بهترین انتخاب های گل محمدی به شمار می‌رفت.چراکه این بازیکن با حضور در خط دفاع میانی و تشکیل یک زوج نفوذ ناپذیر به همراه مرتضی پورعلی گنجی زمینه ساز کلین شیت های بیرانوند و به جا گذاشتن آمار ۱۳ گل خورده در سی بازی برای پرسپولیس شد، همچنین ولسیانی با حضور ۲۴۳۸ دقیقه ای خود در مجموع ۲۹ بازی موفق به زدن شش گل برای سرخ های پایتخت شد.همچنین مدافع گرجستانی پرسپولیس در فصل گذشته عنوان اولین پنالتی زن این تیم را از آن خود کرده بود تا در نهایت فصل درخشان خود را با دو قهرمانی به پایان برساند.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

اسماعیلی فر؛ انتخاب مناسب سرخ‌ها برای دفاع راست

دانیال اسماعیلی فر نیز یکی دیگر از خرید های تابستانی یحیی گل محمدی به شمار می‌رفت که با هدف پوشیدن پیراهن تیم ملی در بازار نقل و انتقالات از جمع طلایی پوشان اصفهان جدا شد و به پرسپولیس پیوست.بدون تردید اسماعیلی فر در فصل گذشته یکی از دشوار ترین فصول فوتبالی خود را پشت سر گذاشت چراکه این بازیکن به جای رامین رضائیان در جمع قرمز پوشان قرار گرفته بود و به همین دلیل عملکرد وی زیر ذره بین هواداران پرسپولیس قرار داشت.از سوی دیگر نیز هواداران سپاهان به دلیل این تصمیم اسماعیلی فر عملکرد فنی وی را بارها مورد نقد و بررسی قرار می‌دادند. در هر حال با وجود تمام این مسائل مدافع راست تیم گل محمدی با حضور ۲۳۷۵ دقیقه ای در مجموع ۳۰ بازی، علاوه بر به ثمر رساندن دو گل، موفق به ارسال پاس گل برای سایر هم تیمی‌های خود شد تا این خرید قرمز پوشان نیز موفق باشد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

سعید صادقی؛ عملکرد خاص برای تیم خاص

یحیی گل محمدی برای حضور در لیگ بیست ودوم برای خط میانی زمین خود دست به خرید های متعددی زد که با حواشی فراوانی همراه بود. سعید صادقی از جمله بازیکنانی به شمار می رفت که به دلیل عملکرد مطلوب در گل گهر سیرجان علاوه بر اینکه تمایل سرمربی وقت این تیم یعنی امیر قلعه نویی را به خود جلب کرده بود، یکی از مهره های منتخب تیم هایی همچون استقلال هم به شمار می‌رفت اما در نهایت پرسپولیس را به عنوان مقصد فوتبالی خود در لیگ بیست ودوم انتخاب کرد. این بازیکن نیز در طول ۲۴ بازی با پیراهن قرمز پوشان و حضور ۱۸۹۴ دقیقه ای در زمین موفق به ارسال پاس گل و البته به ثمر رساندن شش گل برای قهرمان فصل گذشته ایران شد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

سینا اسدبیگی؛ هافبک خلاق و پرحاشیه برای سرخ ها

شاید بتوان گفت سینا اسد بیگی علاوه بر اینکه یکی از خرید های پرحاشیه پرسپولیس بود، به دلیل انتقال عجیب خود از ذوب آهن به این تیم، عنوان جنجالی ترین انتقال تابستانی را از آن خود کرد.ماجرا از این قرار است که در ابتدای تابستان باشگاه ذوب آهن اطلاعیه ای را در خصوص تمدید قرارداد با اسدبیگی منتشر کرد اما طولی نکشید که این بازیکن خبر پیوستن خود به پرسپولیس را اعلام کرد تا این خرید قرمز پوشان با اما و اگر های فراوانی مواجه شود.‌در نهایت پس از بررسی های انجام شده مشخص شد اسدبیگی به طور قانونی از جمع سبز پوشان جدا شده است و در واقع این موضوع ضعف مدیریتی ذوب آهن را اثبات کرد.در هر حال خرید جنجالی یحیی گل‌محمدی نیز در مجموع ۲۶ بازی، ۱۳۱۳ دقیقه پیراهن سرخ ها را برتن کرد که حاصل آن دو گل برای این تیم بود.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

لوکادیا تاب ماندن نداشت!

پرسپولیس برای لیگ بیست ودوم مهاجمان خارجی همچون شیخ دیاباته و پریرا را به خدمت گرفت و به رغم اینکه دیاباته با مصدومیت های پی در پی دست و پنجه نرم می‌کرد اما در مجموع ۳۶۱ دقیقه بازی برای قرمز پوشان سه گل به ثمر رساند.پریرا نیز در نیم فصل اول به جمع شاگردان گل محمدی اضافه شد و دستاورد وی در ۳۲۷ دقیقه بازی برای پرسپولیس تنها یک گل بود. اما در میان خارجی های تیم سرخ پایتخت پیوستن یورگن لوکادیا و جدایی ناگهانی وی از جمع قرمز پوشان مورد توجه بیشتری قرار گرفت. چراکه هنگام پیوستن این مهاجم هلندی به پرسپولیس اخبار فراوانی مبنی بر هزینه هنگفت وی به گوش می‌رسید اما عملکرد لوکادیا اثبات کرد مبلغ صرف شده برای وی آنچنان که باید و شاید هدر نرفته است و اگر مدیران قرمز پوش کمی هوشیارانه تر عمل می‌کردند می‌توانستند با جلوگیری از جدایی این بازیکن یک خارجی با کیفیت را به لیگ ایران معرفی کنند. مهاجم هلندی پرسپولیس در ۷۵۶ دقیقه بازی برای سرخ پوشان موفق به زدن شش گل شد و جالب این است که تا چند هفته پس از جدایی این بازیکن هیچ‌ یک از مهاجمان خارجی یا ایرانی فعال در لیگ برتر موفق به گذشت از آمار وی نشدند و لوکادیا به رغم ترک ایران تا هفته یازدهم آقای گل فصل گذشته به شمار می‌رفت.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

رونمایی گل‌محمدی در نیم فصل از سلاح آتشین

آل کثیر در نیم فصل اول نقل و انتقالات به عنوان یکی از خرید های زمستانی پرسپولیس به جمع قرمز پوشان اضافه شد. این اتفاق در شرایطی رقم خورد که این مهاجم به دلیل مصدومیت شدید و البته پیش از آن محرومیت انضباطی AFC از لیست یحیی گل‌محمدی کنار رفته‌ بود.در هرحال در شرایطی که کمتر کسی گمان می‌کرد آل کثیر پس از مدت‌ها دوری از میادین ورزشی بتواند انتظارات کادرفنی‌ و هواداران پرسپولیس را فراهم کند، این بازیکن با درخشش در شهرآورد شماره ۱۰۰ و گل سه امتیازی مقابل استقلال شانس قرمز پوشان برای کسب عنوان قهرمانی را زنده نگه داشت و پس از آن نیز با گلزنی در جام حذفی شرایط صعود شاگردان گل محمدی به مراحل بعد را فراهم کرد. در واقع می‌توان گفت بازگشت پرفروغ آل کثیر در شرایطی که قرمز پوشان در خط حمله فراز و نشیب های فراوانی داشتند یکی از بهترین رخداد های فصل گذشته این تیم بود.

رکورد آبی‌ها در جیب رقیب سنتی!

به رغم اینکه قرمز پوشان پایتخت در لیگ بیست‌ودوم تنها با اختلاف یک‌ امتیاز جام قهرمانی را از آن خود کردند اما با ارائه عملکرد مطلوب در طول فصل‌ رکوردهای مناسبی را از خود به جا گذاشتند که می‌توان گفت نقش مهمی در قهرمانی این تیم داشته است.شاگردان گل محمدی در فصل گذشته با کسب شش تساوی و بیست پیروزی از مجموع سی بازی موفق شدند کمترین میزان تساوی و بیشترین میزان پیروزی را در بین تیم های لیگ برتری از آن‌ خود کنند و این در شرایطی بود که بهترین خط حمله لیگ به استقلال تعلق داشت و انتظار می‌رفت این رکورد به نام آبی پوشان باشد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

شکست مشابه هرناندس و الهویی مقابل تیم قهرمان

یکی از نکات جالب توجه در خصوص دیدارهای پایانی قرمز پوشان در فصل گذشته این است که شاگردان گل محمدی در دو جدال پایانی لیگ با نتیجه ای مشابه رقبای خود را از پیش رو برداشتند. پرسپولیس در هفته بیست‌ونهم برابر گل گهر سیرجان با نتیجه چهار بر صفر به پیروزی رسید و در هفته آخر نیز نساجی مازندران را با همین نتیجه از پیش رو برداشت تا شاگردان گل‌محمدی به نوعی اثبات کنند علاوه بر اینکه عزم راسخی برای پیروزی در هفت تقابل پایانی داشتند، با هدف شکست سنگین رقبای خود پا به میدان می‌گذاشتند و در واقع این دو عامل اصلی ترین دلیل قهرمانی سرخ ها در لیگ بیست‌ودوم بود.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

چشمی و معجزه‌ای به نام جام‌جهانی!

روزبه چشمی هافبک و مدافع میانی آبی پوشان پایتخت تا پیش از رقابت‌های جام‌جهانی آنچنان که باید و شاید عملکرد مطلوبی از خود ارائه نداد اما پس از دعوت شدن به اردوی تیم ملی برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و گلزنی مقابل تیم ملی ولز، با انگیزه های فراوان پا به گردونه رقابت‌های لیگ برای استقلال گذاشت و با ارائه عملکرد مطلوب در خط میانی آبی پوشان و شرکت در امور دفاعی این‌ تیم تبدیل به یکی از مهرهای ترکیب اصلی ساپینتو و البته کارآمد استقلال شد. به این‌ ترتیب می‌توان گفت دوران اوج روزبه چشمی برای آبی‌ها در فصل گذشته هفته های پس از رقابت‌های جام جهانی بود.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

مهدی قایدی؛ آقای گل استقلال یک گام عقب ماند

استقلال تهران در لیگ بیست ودوم خرید های متعددی داشت و جالب این است که تمامی آن‌ها توسط مدیریت وقت باشگاه یعنی مصطفی آجرلو انجام شد و می‌توان گفت ساپینتو هیچ دخالتی در بستن تیم آبی پوش فصل گذاشته نداشت. شاید به همین دلیل ضعف های این تیم در فصل گذشته حضور نداشتن یک هافبک بازیساز با کیفیت ایده آل در خط میانی زمین و ترافیک شدید در خط حمله این تیم بود. در هر حال مدیران آبی در نقل و انتقالات تابستانی فصل گذشته محمد محبی را به طور قرضی از سانتا کلارا به خدمت گرفتند و مهدی قایدی را نیز پس از کش و قوس های فراوان از شباب الاهلی به جمع استقلالی ها اضافه کردند که هزینه این انتقالات قرضی اعتراض شدید هواداران سایر تیم‌ها به ویژه پرسپولیس را به همراه داشت. در هرحال به رغم اینکه بسته نشدن استقلال توسط ساپینتو انتقاد های شدیدی را به همراه داشت اما عملکرد مهاجمان بوشهری استقلال تا حدودی سبب شد موج انتقاد هواداران آرام شود. قایدی پس از طی کردن یک فصل ناموفق در شباب الاهلی با زدن ۱۲ گل در ۲۹ بازی برای استقلال تلخ کامی فصل ناموفق خود را جبران کرد و اگر شهریار مغانلو در آخرین تقابل لیگ در دقایق اضافه موفق به گلزنی نمی‌شد هم اکنون قایدی بهترین گلزن فصل گذشته به شمار می‌رفت.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

محمد محبی؛ ستاره قرضی خوش درخشید

محمد محبی نیز در کنار قایدی تبدیل به یک مهاجم زهر دار برای رقبای استقلال شده بود و در مجموع ۲۱۲۷ دقیقه بازی با پیراهن این تیم موفق به زدن ۸ گل برای شاگردان ریکاردو ساپینتو شد که با توجه به فراز و نشیب آبی ها در فصل گذشته و کمبود هافبک بازیساز در میانه میدان آن‌ها آمار نسبتاً مطلوبی به شمار می‌رود.

استقلال برای همه خوش یمن نیست!

رضا میرزایی وینگر جوان آبی پوشان که باهدف رها شدن از طلسم نیمکت نشینی در ابتدای لیگ بیست‌ودوم سپاهان را به مقصد استقلال ترک‌ کرد در جمع شاگردان‌ساپینتو نیز موفق به اثبات توانایی های خود نشد تا کادرفنی آبی پوشان نیز این بازیکن را به عنوان یکی از مهره های تعویضی در نظر بگیرد.تمام داستان پر ماجرای میرزایی با استقلال به همین‌ نیمکت نشینی ختم نمی‌شود چراکه این بازیکن با هدف رشد و ارتقا پا به یکی از تیم های بزرگ پایتخت گذاشت اما با وجود درخشش در برخی از جدال های این تیم همچون تقابل با گل گهر که موفق به زدن یک گل و کسب پنالتی در دقایق پایانی بازی شد به دلیل مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی فرصت بازی تا اواسط فصل بعد را برای استقلال از دست داد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

خط آتشین استقلال خنثی شد!

ریکاردو ساپینتو از ابتدای فصل گذشته با یک‌ تیم هجومی به مصاف‌ رقبای‌ خود رفت اما به دلیل هماهنگ نبودن بازیکنان این تیم با یکدیگر تا اواسط لیگ بیست‌ودوم خط حمله این‌ تیم با فراز و نشیب فراوانی مواجه بود. اما درخشش زوج قایدی و محبی در انتهای فصل سبب شد استقلال برخی از دیدار های‌پایانی خود همچون جدال با هوادار و تراکتور را با پیروزی پرگل پشت سر بگذارد که حاصل آن کسب عنوان بهترین خط حمله لیگ برتر با ۵۲ گل بود.ناگفته‌ نماند به رغم عملکرد مطلوب مهاجمان آبی پوش در خط حمله، لغزش های سید حسین حسینی و مدافعان‌ این تیم سبب شد شاگردان ساپینتو با ۲۲ گل خورده تفاضل ۳۰ را از خود به جا بگذارند که پایین تر از پرسپولیس و سپاهان است.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

بازگشت عقاب به آشیانه طلایی پوشان

پیام نیازمند نیز با شرایطی مشابه علیرضا بیرانوند در ابتدای لیگ بیست‌ودوم به صورت قرضی راهی سپاهان شد تا پس از طی کردن یک فصل ناموفق در پرتغال، با درخشش در تیم طلایی پوش اصفهان باردیگر شانس پوشیدن پیراهن تیم ملی را پیدا کند. بدون تردید عملکرد نیازمند یکی از دلایل موفقیت شاگردان مورایس در لیگ بیست‌ودوم بود.چراکه در فصل گذشته خط دفاع طوفان زرد تا حدودی لغزنده ظاهر شد و واکنش های نیازمند در رقابت‌های حساس گره گشای تیم مورایس می‌شد.گلر ملی پوش سپاهان پس از ثبت ۱۴ کلین شیت در این تیم توجه سرمربی تیم کشورمان را به خود جلب کرد و در لیست بازیکنان منتخب وی قرار گرفت.

رامین رضائیان؛ بمب‌ انگیزه یا موشک از راه دور؟

طلایی پوشان اصفهان نیز همچون فصول گذشته با خرید های متعدد پا به گردونه رقابت‌های لیگ برتر گذاشتند و مطابق با روال معمول نیز در سکوت خبری خرید های پر سر و صدایی را انجام دادند. رامین رضائیان‌ جزو همین بازیکنان پر سر و صدای لیگ به شمار می‌رفت که به دلایل مختلف حاضر به همکاری با پرسپولیس نشد و در نهایت سپاهان را به عنوان مقصد فوتبالی خود در لیگ بیست ودوم انتخاب کرد. در هر حال عملکرد رضائیان که از تیم قرمز پوش پایتخت پا به اصفهان گذاشته بود زیر ذره بین هواداران طلایی پوش قرار داشت و از طرفی هم انگیزه های شخصی وی سبب شد این بازیکن در سپاهان و در تیم ملی عملکرد مطلوبی از خود به جا بگذارد. مدافع راست تیم‌ مورایس با زدن ۷ گل در ۲۹ بازی و ارسال پاس گل برای سایر هم تیمی‌های خود تبدیل به یکی از مهره های کارآمد طوفان زرد شد و شاید به همین دلیل خبر جدایی وی تا حدودی هواداران این تیم را نگران کرده است.ناگفته‌ نماند که مدافع راست سپاهان علاوه بر عملکرد فنی مطلوب نیز در خارج از زمین مسابقه یکی از مهره های فعال تیم مورایس به شمار می‌رفت‌ و بارها از طریق مصاحبه یا صفحه اینستاگرامی خود هواداران طلایی پوش را برای حمایت همه جانبه از این‌ تیم ترغیب می‌کرد که همین موضوع نشان می‌دهد رضائیان یکی از ستارگان بی چون و چرای سپاهان در فصل گذشته بود.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

استعدادی که توسط مورایس کشف شد!

ژوزه مورایس در فصل گذشته به رغم استفاده از بازیکنان نام آشنا و موثر، استعداد و توانایی بازیکنان آکادمی سپاهان‌ را نیز با دقت نظر خاصی مورد بررسی قرار می‌داد و همین مسئله سبب شد آریا یوسفی که توسط محرم نوید کیا به تیم بزرگسالان اضافه شده بود با تصمیم کادرفنی طلایی پوشان در لیگ بیست‌ودوم تبدیل به یکی از بازیکنان تاثیر گذار سپاهان و البته جانشین رامین رضائیان شود. یوسفی نیز با عملکرد مطلوب خود به خوبی پاسخ گوی اعتماد مورایس بود و به دلیل انگیزه های فراوان در تقابل سپاهان با پرسپولیس پس از حضور در زمین مسابقه زمینه ساز گل سه امتیازی طلایی پوشان در ورزشگاه آزادی شد و بدون تردید در آینده می‌تواند از سرمایه های این باشگاه اصفهانی باشد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

دفاع گران قیمت طلایی پوشان ستاره بود

محمد دانشگر نیز در بازار نقل و انتقالات تابستان از استقلال جدا شد و تیم طلایی پوش اصفهان را به عنوان مقصد بعدی خود برگزید که البته این انتخاب وی سبب شد رسانه های ورزشی مبلغ های سنگینی را برای خرید دانشگر توسط سپاهان مطرح کنند. به طور کلی این مدافع بلند قامت در ۲۵ بازی برای سپاهان راهی میدان شد که حاصل آن به ثمر رساندن یک گل با لباس این تیم و البته عملکرد موفق در قلب دفاع طوفان زرد بود.

ژوزه کاپیتان علی‌محمدی را احیا کرد

بدون‌ تردید می‌توان گفت سرمربی پرتغالی سپاهان با صبر و آرامش خود زمینه ثبات‌ تیمی طلایی پوشان و حتی احیا شدن برخی از بازیکنان این تیم را فراهم کرد.جلال علی محمدی از جمله بازیکنانی به شمار می‌رفت که در چند فصل اخیر تبدیل به یکی از مهره های نیمکت‌ نشین سپاهان شده بود اما عملکرد مناسب وی سبب شد مورایس به سبک و سیاق بازی علی‌محمدی علاقه دو چندانی پیدا کند و این بازیکن تبدیل به یکی از مهره های کارآمد و اصلی سپاهان شود.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

مانوئل؛ شکننده مثل شیشه

فرناندز یکی از خریدهای ناموفق سپاهان در لیگ بیست ودوم به شمار می‌رفت و با قاطعیت می‌توان گفت خرید این بازیکن چیزی جز زرق و برق را به همراه نداشت. چراکه هافبک پرتغالی و کهنه کار طلایی پوشان به دلیل شرایط سنی با مصدومیت‌های پی در پی مواجه بود و عملاً موفق به درخشش برای طوفان زرد نشد. مانوئل در مجموع ۱۴ بازی تنها یک گل برای شاگردان مورایس به ثمر رساند و جالب این است که در بیش از نیمی از ۱۴ بازی نیز به عنوان یار تعویضی برای تیم خود راهی میدان شده است. در هرحال خرید فرناندز و عملکرد وی به مدیران سپاهان اثبات کرد تنها رزومه قوی نمی‌تواند معیار مناسبی برای خرید بازیکن باشد و مسائل فنی نیز تاثیر فراوانی در خرید بازیکنان خارجی دارد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

شهریار اصفهان کفش طلا گرفت!

در نیم فصل اول لیگ بیست‌ودوم شهریار مغانلو به دلیل فراز و نشیب های فراوانی که در خط حمله طلایی پوشان داشت، با انتقاد شدید هواداران این تیم روبه‌رو شد اما حمایت همه جانبه مورایس در مقابل موج انتقادات از مهاجم بلند قامت طوفان زرد سبب شد این بازیکن با انگیزه فراوان در نیم فصل دوم تبدیل به یکی از بازیکنان زهردار سپاهان شود.ناگفته نماند که شهریار مغانلو تحت هدایت مورایس موفق شد با ۱۳ گل عنوان آقای گل لیگ بیست‌ودوم را از آن خود کند. با این‌ تفاسیر می‌توان‌ گفت کادرفنی تمام پرتغالی طوفان زرد توانایی رشد و احیای بازیکنانی همچون مغانلو را نیز دارد.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

بدشانس مثل سپاهان مورایس

با بررسی آمار و ارقام می‌توان گفت سپاهان یکی از بدشانس ترین تیم های لیگ بیست‌ودوم بود که به رغم برتری در جدال های رودررو با تیم های مدعی همچون استقلال و پرسپولیس با اختلاف یک امتیاز عنوان قهرمانی را به حریف خود واگذار کرد.
طلایی پوشان در فصل گذشته با سه شکست کمترین میزان باخت در میان تیم های لیگ برتری را از آن خود کردند. همچنین شاگردان مورایس موفق شدند با ۴۹ گل پس از استقلال عنوان یکی از بهترین خطوط حمله لیگ را به خود اختصاص دهند و پس از پرسپولیس نیز با ۱۹ پیروزی یکی از تیم‌های شایسته فصل گذشته باشند که با بدشانسی تمام قافیه را به رقیب تهرانی خود باختند.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

تراکتور؛ تغییر نکنید تا مدعی باشید!

تراکتور تبریز در لیگ بیست‌ودوم با هدایت قربان بردیف پا به گردونه رقابت‌های لیگ برتر گذاشت اما عملکرد نه چندان مطلوب پرشورهای تبریزی با وی و البته پیشنهادهای خارجی برای بردیف سبب شد این سرمربی در میانه فصل نیمکت تراکتور را ترک کند تا پاکو خمز هدایت تی‌تی‌ها را برعهده بگیرد. قرمز پوشان تبریز پس از حضور خمز در راس کادرفنی این‌ تیم سبک و سیاقی متفاوت در پیش گرفتند و با ۵۲ امتیاز جایگاه چهارم جدول را از آن‌خود کردند. به طور کلی یکی از مسائلی که سبب شده تراکتور در فصل های گذشته موفق‌ به کسب جایگاه مناسب در جدول نشود، تغییرات فراوان این تیم در نیمکت است و شاید بتوان گفت مدیران این تیم با حفظ ثبات در کادرفنی تی‌تی‌ ها می‌توانند با خمز تبدیل به یکی از مدعیان‌ کسب عنوان قهرمانی شوند.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

گل گهر؛ این بار بدون حاشیه‌ وارد لیگ شوید!

یکی از تیم هایی‌ که در ادوار اخیر لیگ برتر با استفاده از مهره های موثر تبدیل به یکی از مدعیان فوتبال ایران شده گل گهر سیرجان است که در دو فصل گذشته با هدایت قلعه نویی از تیم های بالا نشین جدول به شمار می‌رفت اما حواشی فراوان‌ تیم سبب شد نماینده سیرجان به جایگاه مناسبی در جدول دست پیدا نکند. در لیگ بیست‌ویکم خرید اریک باگناما که تنها جریمه و کسر امتیاز انضباطی را به همراه داشت شاگردان سعید الهویی را از کورس قهرمانی دور انداخت و در فصل گذشته نیز کش و قوس های گل گهر در بیرون از زمین مسابقه با سایر مدعیان و البته جدایی امیر قلعه نویی در میانه فصل سبب شد نماینده کرمان بار دیگر به رغم شایستگی در جایگاهی قرار بگیرد که در خور شان این تیم نیست. در هر حال اگر مدیران سیرجانی تلاش کنند تا یک تیم‌ منسجم و بدون حاشیه را برای فصل بعدی مسابقات آماده کنند بدون تردید شاگردان الهویی نیز توان رقابت در کورس قهرمانی را با سایر تیم‌ها خواهند داشت.

آنچه‌ از لیگ بیست‌ودوم به جا ماند/ستارگان مدعیان قهرمانی چگونه فصل را زیباتر کردند؟

نیازمندی‌ها؛ مدعیان چگونه مهیای فصل بعد شوند؟

باتوجه به بررسی های انجام شده در خصوص عملکرد بازیکنانی که با حواشی فراوان توسط تیم‌های مدعی به خدمت گرفته شدند می‌توان گفت پرسپولیس نسبت به سایر رقبای خود کمی هوشیارانه تر عمل کرده است و اگر اولویت مدیران این تیم حفظ شاکله اصلی سرخ ها باشد به احتمال فراوان آن‌ها فصل بعد نیز برای تکرار عنوان قهرمانی خواهند جنگید. سپاهان نیز باتوجه به جدایی پنج بازیکن خارجی خود که مجموعاً سه گل را به ثمر رساندند فرصت خوبی برای تقویت خط حمله و دفاع خود دارد و با خرید های مناسب در این خطوط می‌تواند طلسم چندین ساله قهرمانی را بشکند. هر چند اگر لغزش مدافعان این تیم برابر ملوان نبود، طلایی پوشان قهرمان لیگ بیست ودوم به شمار می‌رفتند.

در تیم آبی پوش پایتخت حضور نداشتن یک هافبک خلاق و بازی‌ساز به وضوح احساس می‌شد و شاید بتوان گفت اگر این خلا توسط مدیران برطرف می‌شد خط حمله زهر دار ساپینتو توانایی حفاظت از عنوان قهرمانی خود در لیگ بیست و دوم را داشت. هرچند که به زعم بیشتر کارشناسان، استقلال در خط دفاع نیز نیاز مبرمی به بازیکنان موثر داشت و تقویت این پست نیز می‌تواند در لیگ بیست وسوم از آبی پوشان یک تیم مدعی بسازد.

منبع: imna-665647

لینک کوتاه : varzeshbebin.ir/p/2011

برچسب ها

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.